Parafia św. Mikołaja Biskupa
we Wleniu

Parafia św. Mikołaja Biskupa
we Wleniu

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Grupy parafialne

Dołącz do nas

Porządek nabożeństw

Zapoznaj się z porządkiem nabożeństw

Wiadomości

DNI ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

W sobotę, niedzielę i poniedziałek obchodzić będziemy Dni Świętej Jadwigi Śląskiej. W tym roku przypada 20 rocznica nadania imienia św. Jadwigi Zespołowi Szkół i 5 rocznica nadania Patronatu miastu Wleń oraz 780 r. śmierci świętej. Zapraszam do udziału w przygotowanych wydarzeniach:

 

- sobota 14.10. w kościele św. Jadwigi Śl. na Zamku o godz. 17.00 koncert kameralny muzyki dawnej, o godz. 18.30 wieczorny spacer śladami św. Jadwigi i nocne zwiedzanie Zamku z lampami naftowymi.

 

- niedziela 15.10. w kościele parafialnym św. Mikołaja Biskupa o godz. 16.00 koncert zespołu wokalnego, o godz. 17.00 uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem Ks. Biskupa Piotra Wawrzynka. W tym dniu od godz. 15.30 będzie także przygotowany przy kościele kiermasz odpustowy ze słodkościami i pamiątkami.

 

- poniedziałek 16.10. przy Zespole Szkół we Wleniu o godz. 10.00 rozpocznie się korowód historyczny na Górę Zamkową, o godz. 11.00 Msza św. w kościele na Zamku z udziałem uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół.

PODZIĘKOWANIE ZA FESTYN PARAFIALNY 2023

W tym roku po raz trzynasty uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Parafię Rzymskokatolicką św. Mikołaja Biskupa we Wleniu Festynie Parafialnym. Impreza ta wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń parafialnych i gminnych.

 

Dzięki zaangażowaniu Parafian i ludzi dobrej woli może mieć miejsce wspólne parafialne świętowanie. Wyrażam wdzięczność za włączenie się w pomoc i przygotowanie wielu sponsorom i ofiarodawcom, którymi w tym roku byli:

 

 1. Urząd Miasta i Gminy we Wleniu
 2. Pan Luk Van Hauvaert – Pałac Lenno
 3. Firma AGRON - Pan Andrzej Chochorowski z Nielestna
 4. JELENIA-PLAST S.A. w Jeleniej Górze
 5. Kwiaciarnia MACIEJKA we Wleniu
 6. Nadleśnictwo Lwówek Śląski
 7. Firma ROL-BY - Pan Stanisław Mikulicz z Bystrzycy
 8. Sklep Ogólnospożywczy - Pan Witold Płoński z Wlenia
 9. Skład Opału SOMBIN Pan Stanisław Tyrała
 10. Sklep Wycinanka z Wlenia
 11. Sklep Stylóweczka z Wlenia
 12. Państwo Magdalena i Mateusz Trojanowscy z Agroturystyki Polna Zdrój
 13. Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach - Pani Małgorzata Nauka
 14. Pani Teresa Zakrzewska – Bar Biały Domek
 15. Państwo Horwat
 16. Państwo Kozińscy
 17. Państwo Malinowscy
 18. Państwo Bukszaniewicz
 19. Państwo Monika i Łukasz Matuszewscy - Hurtownia MURAKUN z Jeleniej Góry
 20. Pani Zofia Miller
 21. Pani Anna Kopeć
 22. Pan Adam Popławski
 23. Pani Maria Kapusz
 24. Pan Sławomir Frąckowiak
 25. Pan Dawid Kubicz
 26. Pani Janina Zych
 27. Pani Agnieszka Krupińska
 28. Pani Elżbieta Szelecheda
 29. Pan Marek Zając
 30. Pani Halina Żukowska
 31. Państwo Paliwoda z Bystrzycy
 32. Pan Marcin Chańko
 33. Pani Agnieszka Malinowska - Stróżanowska
 34. Pani Krystyna Bura
 35. Pan Mieczysław Wróbel z Nielestna – Tęczowe Spływy Bobrem
 36. Pan Stanisław Kwolik

Wielkim sercem odpowiedziały nasze Panie i Gospodynie, które upiekły wspaniałe ciasta, przygotowały przeróżne smakołyki kulinarne a nawet wielki kocioł grochówki. Dziękuję przedstawicielom Sołectw z naszej Gminy, naszym Strażakom, ale przede wszystkim Radzie Parafialnej oraz rodzinom: Państwu Masztalerz, Państwu Dziuda, Państwu Sawickim, Państwu Grochowskim oraz Paniom: Iwonie Wojewódka, Małgorzacie Kazuch, Alicji Bieleckiej i Annie Wesołowskiej za wielki wkład w przygotowanie i obsługę tej uroczystości.

 

Nie zabrakło oczywiście naszej młodzieży, która zajęła się sprzedażą cegiełek i pomocą w jej przygotowywaniu.

Nie było by dobrej zabawy bez oprawy muzycznej i występów. W tym miejscu dziękuję Seniorkom z Doliny Bobru, Izerskim Bogdankom z Mirska, Reni Galik oraz Agencji Imprezowej KOKOS z Bolesławca za wspólną zabawę i śpiew.

 

ks. Krzysztof Madej, proboszcz

 

ODKRYTO RELIKWIE ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

11 marca 2020r. podczas prac konserwatorskich przy sarkofagu Świętej Jadwigi Śląskiej w trzebnickiej  Bazylice odkryto srebrną szkatułkę  z doczesnymi szczątkami księżnej.

 

Kiedy rozpoczęto prace konserwatorskie z powodu  pęknięć grobowca, nie  wiedziano dokładnie gdzie znajdują się relikwie Patronki Śląska. Podejrzewano, że w centralnym miejscu, marmurowej trumnie, na której leży figura Świętej. Relikwie jednak odkryto w nietypowym  i mniej widocznym miejscu, pod kamienną płytą, która różniła się od pozostałych. Zmarła została kanonizowana w 1267r. a jej szczątki umieszczono w barokowym sarkofagu w 1679r. Przy małej szkatułce zwanej trumienką znaleziono ołowianą tabliczkę. Po przetłumaczeniu okazało się, że ostatni raz otwierano sarkofag w 1764r.

 

Proboszcz i kustosz trzebnickiego sanktuarium- ks.  Piotr Filas powiedział: „że uwzględniając kontekst życia  Świętej, Jej posługę pośród chorych  i potrzebujących,  oraz to w jakim czasie  zostały odkryte relikwie Patronki, Pan Bóg z pewnością daje nam wyraźny znak, aby Święta Jadwiga stała się dla świata Patronką walki z koronawirusem”.

 

Modlitwa za wstawiennictwem Świętej Jadwigi Śląskiej w trakcie trwania epidemii koronawirusa.

 

„Panie Jezu Chryste, dawco życia i śmierci, który dałeś nam za niebieską Patronkę Świętą Jadwigę.   Do  Twojej służebnicy od pokoleń przychodzą wierni w trudnych momentach życia, aby prosić Cię o potrzebne łaski za Jej wstawiennictwem, wejdź w nasze życie i naszą codzienność i błogosław, Światu, Europie, naszej Ojczyźnie, naszym Rodzinom i nam samym. Spraw, za wstawiennictwem Świętej Jadwigi, która pochylała się nad biednymi i chorymi, śpiesząc im z pomocą, abyśmy w tych chwilach uciekali się pod płaszcz naszej Patronki i doświadczali Twojej obecności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków . Amen”

Święta Jadwigo, Patronko w walce z epidemią koronawirusa- módl się za nami.

Święta Jadwiga Śląska Patronką Wlenia

W niedzielę 14 października 2018 roku przeżywaliśmy uroczystość nadania naszemu miastu Patronatu św. Jadwigi Śląskiej. O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczystość na rynku miasta skąd wyruszył korowód historyczny do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 12.30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, z udziałem nauczycieli, dzieci i młodzieży oraz zaproszonych gości, podczas której został odczytany Dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu Patronatu św. Jadwigi Śląskiej miastu Wleń. Po Mszy św. odbył się Festyn Jadwiżański na placu przed szkołą. Wieczorem o godz. 18.00 w kościele miał miejsce spektakl słowno-mużyczny pt. „Święta Jadwiga Śląska” w wykonaniu Juletty Gonzales i Małgorzaty Zuchowicz a o godz. 19.00 odbył się koncert finałowy „Historia. Pamięć. Tożsamość” pod dyrekcją Alana Urbanka.

Podcast

Aktualności z Diecezji Legnickiej

Liturgia

Linki